izsgák: A tacskó fajtáját tekintve vadászkutya, vadászatra tenyésztették ki. Napjainkban ez a feladatkör egyre jobban szorul vissza, illetve alakul át. Akinek tacskójában megvan a vadászatra való hajlam számos vizsgán, mérheti össze tudását nemzeti (CACT) és nemzetközi szinten (CACIT). A klubok rendezhetnek úgynevezett egyfázisú vizsgát, pl. nehezített vércsapa. Vagy népszerűek az összetett vizsgák, ahol föld alatti, föld feletti (vércsapa, vagy vaddisznós munka) és vízi munkában is bizonyítani kell a kutyának. Külföldön nagy hangsúlyt fektetnek az engedelmességi, vagy fegyelmező munkára is. Hazánkra ez sajnos nem jellemző.
iállítások: A kiállításnak külön világa és varázsa van. Kívülállóként is nagyon érdekes időtöltés a kutyakiállítás, a fajták ismerete. Minden kiállítás csúcspontja az úgy nevezett BEST IN SHOW program, a legjobbak versenye. De ne szaladjunk ennyire előre. Hazánkban a legjellemzőbb a Nemzeti (CAC) és a Nemzetközi (CACIB) kutyakiállítás, de Magyar ország rendezett már Európa Kiállítást és Világkiállítást is. Az egyes fajtákra szakosodott klubok évente megrendezett kiállítását (ahova általában világszinten elismert fajtaspecialistát szoktak hívni bírónak) Klubkiállításnak nevezik.
inden kiállításra előzetesen nevezni kell. A CAC kiállításokra a kiállítás előtt 4 héttel, a CACIB kiállításokra a kiállítás előtt 8 héttel kell a nevezéseket leadni. Az elfogadott nevezésekről visszaigazolást küldenek. A visszaigazoláson fel van tüntetve a kutya neve, neme és, hogy milyen osztályba neveztük, és a befizetés rendben megtörtént. A kiállítás helyszínén ezzel a visszaigazolással kapjuk meg a katalógust. A katalógusból megtudhatjuk a bírálatok sorrendjét és a BEST IN SHOW program sorrendjét. Majd meg kell keresnünk a bírói kört (ringet) ahol a kutyánkat bírálni fogják. A bírálat sorrendjét a bíró „segédje” a ring titkár ismerteti, a bírálatot az „írnok” a bírálati lapon rögzíti. Miután szólították a kutyánkat az alap bírálat, veszi kezdetét. A bíró megnézi a kutyát mozgásban, majd a tacskó esetében az asztalon. Az asztalon történik a fogazat, herék, szőrzet stb.. vizsgálata.
bíró kiadja a minősítést majd az osztály többi kutyájával veti össze kutyánkat, és a kitűnő minősítést szerzett kutyákat sorolja. A kitűnő I. minősítést kapott kutya az osztálygyőztes. A fiatal osztály győztese megkaphatja a HPJ címet. Majd a felnőtt osztály győzteseit veti össze a bíró, külön-külön nemenként adhatja ki a CAC, illetve a CACIB címet. A fajta győztest (HFGY) az összes osztálygyőztes összevetéséből választhatja ki a bíró (a baby és kölyök osztály győztese nem konkurál a fajtgyőztességért). A BEST IN SHOWban a fajtacsoportok versenyében ez a kutya fogja képviselni az adott fajtát. Tacskónál így, ha minden fajtában adtak ki fajta győztes címet a fajta csoportban összesen kilenc kutya fog konkurálni a fajta csoport győztességért. A fajtacsoport győztese kerül be a fináléba a tíz fajtacsoport győztes közé. A legvégén ebből a tíz kutyából választják ki a BEST IN SHOW és reserve BEST IN SHOW kutyát.
BEST IN SHOW program része a fiatal felvezetők versenye. Itt gyermekek mutatják be a kutyáikat, de a bíró nem a kutyát bírálja, hanem a felvezetést. A programot általában a baby, kölyök, veterán korú kutyák BEST IN SHOWja, majd a legszebb magyar fajta kiválasztása követi. Ezután a tenyész párok és tenyész csoportok, majd a fajta csoportok bírálata következik. A fináléban végül a tíz fajta csoportból kiválasztják a fiatal BEST IN SHOW és a BEST IN SHOW kutyát.
lőször érdemes a kutya benevezése nélkül kilátogatni egy kiállításra, hogy lássuk mi is történik ott. Kutyánk csak akkor lehet sikeres, ha megfelel a fajtaszabványnak és megfelelően fel is tudjuk vezetni a ringben. Ha kutyánk nem a fajta reprezentáns egyede és nem nyeri sorra a kutyakiállításokat számunkra akkor is lehet Ö a legszebb. Azonban, ha kiállításra szeretnénk kutyánkkal járni érdemes olyan tenyészetet, tenyésztőt felkeresni ahonnan győztes kutyák kerülnek ki. |