estápolási ismeretek: Tacskónk kevesebb ápolást igényel, mint sok más kutyafajta. Feszes bőre és selymes szőre jócskán megkönnyíti a szőrzetápolást. A rendszeres ápolás persze elengedhetetlen kutyánk egészségéhez. A betegségek nagy része elkerülhető, megelőzhető a szem, a fül, a fogazat, a karmok és a végbélnyílás környékének gyakori ellenőrzésével.
zemek: Az egészséges szem tiszta és csillogó, nincs benne vöröses elszíneződés, a szemhéj, pedig feszesen simul rá. A szem az aljnövényzetben tett felfedező utak közben könnyen megsérülhet, begyulladhat. Naponta ellenőrizzük a szemek környékét, ha kell, tisztítsuk meg. Használhatunk tiszta vizet, vagy borvizet is, a törlőkendő megnedvesítéséhez. Ha a szem vörös, vagy zavaros, ha a szemhéj feldagadt, vagy nem nyílik ki, illetve, ha a szemből sárgászöld váladék ürül, azonnal forduljunk állatorvoshoz!
ogak: Naponta ellenőrizzük kutyánk fogait. Nézzük meg nincs-e ételmaradvány, vagy fadarab esetleg kő a fogak között. Ellenőrizzük a kutya harapását, a fogak kopását. Lágy sörtéjű fogkefével, kutyafogkrémmel hetente megmoshatjuk a kutya fogát. Ha kutyánk nem tisztítja rágással rendszeresen a fogát, vagy mi nem mossuk neki fogain fogkő rakódhat le, ami kellemetlen szagú lehelethez, foggyökér gyulladáshoz és ínybetegséghez vezethet – főleg a zápfogaknál. A fogak szakszerű ápolása mellett a rágcsálnivalók is sokat segítenek a fogkő elleni küzdelemben. Erős fogkőlerakódás esetén orvosi segítséget kell kérnünk!
ancsok: Erdei, vagy sáros helyen tett séta után ellenőrizzük tacskónk mancsát a talppárnák között. Ha esetleg idegen tárgy szorult bele távolítsuk el, majd mossuk meg a lábát langyos vízben. Hosszú és szálkás szőrű tacskók szőrét a mancsok között érdemes rendszeresen kivágni, így nem ragad bele sár, vagy kosz. Ha kutyánknak nem kopik megfelelően a karma nekünk, vagy kutyakozmetikusnak kell azt rendszeresen levágni. A kutyák nem szeretik a karomvágást. A törpetacskók karmait viszonylag sűrűbben kell vágni, mint a standard tacskókét. Ha lehet, guillotine-szerű karomvágóval vágjuk le a karmok hegyét. Vigyázzunk, hogy meg ne sértsük a karomágyat! A rózsaszínű karomágyban vérerek és idegek futnak. Mindig a karomágy előtt vágjuk le a túlnőtt karmot. Ha belevágunk erősen, vérzik és nagyon fájdalmas. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, forduljunk szakemberhez!
zőrzet ápolása: Azt, hogy tacskónk szőrzetének ápolására mennyi időt kell fordítanunk, nagymértékben befolyásolja, hogy milyen szőrű tacskónk van. A szőrzet minőségét befolyásolja, hogy mit eszik a kutya. Csak jó minőségű táplálék etetésével lesz kutyánk bőre egészséges, szőrzete csillogó. A szálkásszőrű tacskó szőrét évente trimmelni kell. A hosszúszőrű tacskó szőrét rendszeres ápolással, kis munkával rendben lehet tartani.
rövid szőr ápolása: A rövid szőrű tacskó szőrének ápolása igényel viszonylag a legkevesebb gondoskodást. Fényes szőrzetét hetente dörgöljük át szarvasbőrrel, vagy szőrradírral, esetleg befújhatjuk bőrtápláló olajjal. Rendszeresen vizsgáljuk is meg a bőrt, nincs-e rajta elváltozás, vagy élősködő.
szálkás szőr ápolása: A szálkás szőrű tacskók testét finom aljszőrzet borítja, amit a fedőszőr merevebb szálai „védelmeznek”. Amikor ez a felső szálkás szőrzet túl sűrű lesz és várható, hogy hullani kezd, ki kell tépkedni az elhalt szőröket. Ezt a műveletet trimmelésnek nevezzük. Ha nem értünk hozzá forduljunk kutyakozmetikushoz. Fontos, hogy soha ne vágjuk a szőrt géppel, mert akkor az elhalt szőröket nem szedjük ki, illetve felpuhul a szőr.
hosszú szőr ápolása: A hosszú szőrű tacskó szőrzetéből naponta távolítsuk el a gubancokat, puha kefével fésüljük át a szőrzetét. Ha végeztünk, dörgöljük át a szőrzetet szarvasbőrrel, amely eltávolítja a törött szőröket és fényessé teszi a szőrt.
kutya fürdetése: Még a rövid szőrű tacskót is meg kell néha fürdetni, hogy szőrzetéből távozzon a kellemetlen szag, eltávolítsuk a felesleges zsírt és piszkot. Tegyünk a fürdőedénybe langyos vizet és alaposan dörzsöljük át a kutyát baba, vagy kutyasamponnal. A szabadban csak meleg időben fürdessünk. Majd jó alaposan öblítsük ki a sampont langyos vízzel, töröljük át a kutya szőrét és hagyjuk, hogy megrázza magát. Ha a kutyánk tűri a hajszárítót alacsony fokozatra állítva szárítsuk meg a szőrét. Ha nem engedi a hajszárítást ne engedjük ki aznap az udvarra. A művelet végeztével dicsérjük meg a kutyát.
őrélősködők: A külső élősködők meleg időben okozzák a legtöbb panaszt. Rendszeresen ellenőrizzük kutyánk bőrét, nem látunk-e rajta bolhát, vagy kullancsot – azok ürülékét, illetve bőrélősködőre utaló nyomot.
olha: A bolha nagyon kellemetlen lakótársa a kutyának és a bőrélősködők közül a leggyakoribb. A bolhák csak kifejlett állapotukban paraziták, akkor viszont akár naponta is vért szívhatnak. A bolhák mozgásukkal, de legfőképpen fájdalmas csípéseikkel nyugtalanítják a kutyákat, vakaródzásra kényszerítik őket és legtöbbször ez az az ok, ami miatt állatorvoshoz fordulnak a kutyatulajdonosok , pedig a bolha jelenléte egyéb veszélyeket is rejt magában. A bolhák nyála ugyanis tartalmaz egy fehérjét is, amely allergiás reakciót válthat ki a kutyában, vakaródzás következtében szőrhiány és bőrgyulladás alakul ki, amelyet később a baktériumos szövődmények gennyes jellegűvé alakíthatnak. Mivel a kialakult allergia már nem gyógyítható, a legfőbb hangsúlyt a megelőzésre kell fektetni.
ullancs: A kullancsok is szezonális jelleggel fordulnak elő. Tavasszal és kora ősszel lehet leginkább számítani az erdős területeken, de számolni kell jelenlétükre városok parkjaiban is. A kifejlett kullancs kerülhet a kutyára, de akár emberre is. Bár a kullancsok a gazdaállatok vérével táplálkoznak, ez nem jár különösebb fájdalommal, mivel a kullancsok nyála fájdalomcsillapítót is tartalmaz. Legnagyobb jelentőségük nem is a vérszívásuk miatt van, hanem számos betegség terjesztői is lehetnek:
- Babesiosis: a Babesiák a vörösvértestekben szaporodó véglények. A fertőzés jellemzője a magas láz, a levertség, majd a vörösvértestek pusztulása miatti vérfesték vizelés. A vizelet sötétsárgává, majd vörössé és végül sötétbarnává válik. Néha idegrendszeri tünetek is sűlyosbíthatják a kórképet. Ilyen sűlyos esetben kutyánk el is pusztulhat.
- Lyme kór: a kórokozó a Borellia burgdorferi, amely az emberben is okozhat betegséget. Kutyáknál a jellemző tünet a fertőzést követő hetekben, de akár hónapokban jelentkező lesoványodás, étvágytalanság, nyirokcsomók megduzzadása és az ízületek gyulladása.
- Kullancsenephalitis: ezzel a vírussal szemben a kutyák kevésbé fogékonyak, mint az ember. Azonban, ha mégis megbetegszik a kutya napokon belül lázas lesz, az általános tünetek mellett sűlyos idegrendszeri tünetek jelentkeznek, sajnos legtöbbször elpusztul a kutya.
A megtelepedett kullancsokat kullancs kiszedő csipesszel szedjük ki. Ne használjunk olajat, vagy krémet, mert akkor a haldokló kullancs agóniájában még bejutatja fertőzött nyálát a kutyába.
tka: Jellemző élősködő az atkák népes családja. Pl. fül, vagy szőrtüsző atka. A fülatka a kutya fülébe fészkeli be magát rengeteg kellemetlenséget okozva. Jelenlétét fülrázás, fülvakarás, kellemetlen szag és fekete ragacsos váladék jelzi. A szőrtüsző atka a kutya bőrébe fúrt járatokban élősködik. Okozója lehet a nagyon nehezen gyógyítható gennyes bőrgyulladásnak. |